Hoe organiseer je een potluck? (8 tips)

Potluck organiseren tips

Ik was pas uitgenodigd op een BBQ potluck en dat was supergezellig. Dus het leek me wel leuk om je wat tips mee te geven hoe je zelf ook een potluck kan organiseren.

Maar voor je denk waar heeft ze het over …

Wat is een potluck?

Een potluck is een etentje waarbij iedereen wat te eten meebrengt. Het is een relaxt gebeuren want iedereen heeft maar een klein beetje werk, terwijl bij andere feestjes de gastheer/vrouw een ganse dag in de keuken moet staan. Bovendien is het leuk dat er een hele varieteit aan eten is.

Maak een gastenlijst en nodig iedereen uit

Iemand die je er graag bij hebt vergeten uit te nodigen zou jammer zijn, dus kan het handig zijn even een lijstje te maken. Je kan deze mensen bellen of mailen, maar je kan ook een privé Facebook-event aanmaken en daar iedereen uitnodigen. Zo kan iedereen ook van elkaar zien wie er wel en niet kan komen. Zo’n Facebook-event heeft nog andere voordelen, dat lees je bij de volgende tips.

Kies een locatie?

Waar wil je de potluck houden? Bij jou thuis? Bij iemand anders? In een afgehuurd zaaltje, in het park, in het bos,…

Als het op een vaste locatie is heb je alle voorzieningen bij de hand. Ga je naar het park of bos kan je best eerst checken of er een toilet in de buurt is, heb je water of electriciteit nodig of niet.

bbq potluck

Kies een thema?

Wat ook leuk is aan een potluck is dat je met thema’s kan werken. Wij hadden een BBQ potluck, maar je kan allerlei dingen verzinnen:

  • BBQ
  • Lunch (voor ideetjes check ons boek No Milky Way – vegan lunch)
  • Picknick
  • Italiaans
  • Broodbeleg
  • Tapas
  • Cocktails/mocktails
  • Multiculti (als je met mensen van verschillende culturen samenkomt, kan iemand iets van zijn/haar eigen land maken)
  • Desserts

Bananen op de bbq voor een potluck

Wie brengt wat mee?

Stem op voorhand met elkaar af wie wat mee brengt. Dat voorkomt dat je tien keer een aardappelsalade hebt. Deze zullen vast allemaal heel erg lekker zijn, maar een beetje variatie in het eten is wel leuk. Je kan op de pagina van het Facebook-event een topic maken met wie wat mee brengt en de varieteit spontaan laten ontstaan. Iedereen ziet zo al wat iemand anders gaat meebrengen en kan zo aanvullen wat er nog ontbreekt.

Ben je eerder een controlefreak, dan kan je ook op voorhand een lijst maken van alles wat je wil hebben en dit op deze pagina vermelden, of een gedeeld google docs document aanmaken waar ieder zijn/haar naam achter een gerecht kan plaatsen.

Check dat er van elke soort eten wat is. Bij een BBQ bijvoorbeeld wil je natuurlijk enkele dingen die op de BBQ klaargemaakt moeten worden, maar daarnaast wil je ook een buffet van koude groenten, salades,… en een afsluitertje aka desserts is ook weer lekker. Wil je een aperetief met hapje of niet?

Check zeker ook of er mensen met allergiën zijn.

Wat je allemaal kan meebrengen naar een potluck

Wat met de drank?

Ofwel zorgt de gastheer/vrouw voor het drinken of dat kan ook iemand van de gasten zijn in de plaats van eten mee te brengen. Je kan bijvoorbeeld kraanwater voorzien of een karaf kraanwater met daarin munt en citroen. Wil je iets specialers dan kan je daarvoor een bijdrage geven.

Zorg er voor dat alle drank samen staat, bijv. in de koelkast of in emmers met water en ijsblokken er in zodat iedereen het zelf kan nemen. Niks zo vervelend als de gastheer/vrouw de hele avond alleen maar glazen aan het checken is of daar nog wel iets in zit. Veel leuker is als deze ook gezellig mee kan babbelen.

Behalve door één iemand alle drank te voorzien, kan je ook enkel kraanwater voorzien. Zo kan ieder zelf iets anders meebrengen als die daar behoeft voor heeft. Wil iemand wijn, dan brengt die wijn mee, wil iemand bier, cola,… je stapt het plaatje wel 😉

Wie zorgt voor bestek?

De gastheer/vrouw kan voor iedereen bestek, borden, glazen verzorgen. Afhankelijk van het aantal personen dat er komen, kan het zijn dat nog iemand een deel meebrengt, want misschien heb jij wel geen 30 vorken als je 30 mensen uitnodigd. Het nadeel is dat deze persoon dan met de afwas zit, tenzij alles in een afwasmachine kan. Ofwel kunnen sommige mensen helpen met de afwas, ofwel kan ieder zelf een bord, glas en bestek meebrengen. Dan wast ieder thuis zijn eigen servies terug af.

Variatie bij een potluck

Hoeveel eten brengt iedereen mee?

Breng je bijvoorbeeld pastasalade mee en ben je met 30 personen, moet je dan 30 porties aardappelsalade meebrengen? Nee dat zou veel te veel zijn. Eigeniljk moet jij er genoeg mee gegeten hebben met hetgeen je meebrengt en niet meer. Omdat je bij zo’n uitgebreid buffet maar een klein schepje van alles neemt en geen volledige portie van elk gerecht gaat eten.

Natuurlijk ben je graag gerus dat je niet te weinig mee hebt en kan je een beetje extra voorzien, maar 30 porties dan ben je een paar weken later nog beschimmelde pastasalade aan het eten.

Over teveel eten gesproken…

Wat met de restjes?

Van een buffet is er meestal wat over, iedereen heeft toch een beetje schrik om zeker niet tekort mee te brengen. Wat je met de restjes doet kan je onderling afspreken. Ofwel neemt ieder zijn eigen meegebrachte eten terug mee naar huis. Ofwel kan iedereen potjes voorzien en wat van het volledige buffet mee naar huis nemen.

Geen musthave maar misschien wel leuk om kaartjes te voorzien waar ieder zijn naam en het gerecht kan opscchrijven. Als je iets lekker vindt dan kan je bij die persoon eens informeren naar het recept.

Desserts voor de potluck

Voorbeeld: potluck BBQ

Misschien leuk om even te delen wat wij zoal bij elkaar op tafel staan hadden, ter inspiratie als je zelf iets mee gaat nemen naar een potluck of er eentje organiseerd.

  • Witloofsalade
  • wortelsalade
  • aardappelsalade
  • pastasalade
  • rijstsalade
  • quinoa-bonensalade
  • brochette zelfgemaakt met tofu, seitan,…
  • groentespiesjes
  • kant-en-klare worstjes, burgers, balletjes
  • courgette voor op de bbq
  • tabouleh
  • tomaten
  • cocktailsaus
  • ketchup
  • kruidenboter
  • guacamole
  • stokbrood
  • lookbrood
  • zelfgemaakt dessert (voor ideetjes, check ons boek No Milky Way – Vegan desserts)
  • banaan met chocolade tussen voor op de bbq
  • gebak van bij peas

Voor sausjesrecepten kan je ons ebook Vegan Sauzen checken.

Behalve dat niet één persoon met al het werk opgezadeld is en je een relaxt feestje kan hebben, heb je dus ook een hele varieteit aan eten. Zo leer je misschien wel nieuwe gerechten kennen of misschien zelfs nieuwe mensen. Op de potluck waar ik was kende ik uiteraar de persoon die me uitgenodigd had, er waren nog vrienden van me, maar een heleboel mensen kende ik nog niet.

Ik hoop dat je iets aan deze tips had, laat het me dan zeker even weten in een reactie onderaan deze pagina. Ook als jij zelf al eens naar een potluck geweest bent of eentje georganiseerd hebt.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
vegan weekmenu

Schrijf je in en ontvang
ons gratis Vegan weekmenu

Vegan eten hoeft niet moeilijk te zijn. Met dit kant-en-klare weekmenu hoef je zelfs niet meer na te denken ;-) Recepten voor ontbijt, lunch en diner.

2 reacties

Praat lekker mee ...

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

  • vegan kookboeken
  • Meest recente berichten

  • Recente reacties

  • Ook lezen?